Tajuplný svět  implantátů

 

Shannon Larratt byla ještě dítě, když poprvé snila o modifikaci svého těla. Když jednou sledovala s otcem Star Trek, uchvátily jí různorodé typy lidí z jiných světů. Zaujaly jí zejména všelijaké úpravy jejich hlav. 

Tak když jednoho dne přišel body modification artist Steve Haworth na způsob, jak aplikovat šperky pod kůži, Shannon neváhala a nechala si aplikovat dva souběžné hřebeny pod kůží na čele. Shannon byla mj. jednou z prvních, která přispěla k propagaci tělové modifikace v roce 1994 právě v Haworthově piercingovém studiu v Phoenixu.

Avšak první skutečnou zájemkyní o tuto uměleckou formu byla žena z Nového Zélandu, která chtěla po Hawortovi náramek. Ten to zvážil a nabídl této ženě sérii korálků, které umístil pod kůži okolo jejího zápěstí.V následujících letech se podkožní implantáty staly součástí společenství extrémní tělesné modifikace.

Dnes je možné implantovat šperky různých tvarů. Výsledek je až neuvěřitelný: Takže je možné implantovat šperky takových tvarů, které Vás jen napadnou. I takové modifikace známé ze Star Treku - vyvýšeniny, malé parohy, hvězdy či srdce přímo na hrudi.

Mnozí kombinují implantáty s tetováním a vytvářejí tak mnohdy krásné až děsivé efekty.

Do dnešního dne má implantáty na 50 000 lidí, to jsou odhady Shannon, která pracuje na jednom z největších online serverů věnující se právě tělesným modifikacím. 

V počátcích se implantovali šperky z chirurgické oceli, dnes převládají materiály jako je silikon či teflon. Pro zanesení implantátu provede odborník pomocí skalpelu mělký řez v podkožní vrstvě kůže, poté za pomoci chirurgického náčiní vytvoří prostor pro implantovaný předmět. Implantát je vtlačen do vytvořeného místa a rozřízlá kůže je sešita.

 Anestetika mohou používat pouze lékaři, tak si jistě můžete představit, jaké pocity prožívají samotní aktéři. Avšak z čistě profesionálního hlediska, samotný proces není nijak kontroverzní či neobvyklý. Podobný postup se provádí v chirurgii, např. při vytváření tzv. kožní kapsy pro stimulátory, v chemoterapii, v gynekologii u metody nazývané jako Norplant.

Avšak mnoho piercerů, kteří se chtějí implantáty zabývat, nemají lékařské vzdělání či průpravu, a tady začínají různé pochybovačné polemiky

„Není se čemu divit. Aplikace implantátů žádá naprosto sterilní prostředí oproti klasickým piercingovým studiím. Jedná se o klasickou chirurgickou proceduru, která vyžaduje dané vzdělání.“ To je názor  Davida Vidry, zakladatele Health Educators, deset let staré společnosti, která se věnuje vzděláváním lidí pro modifikaci těla.

Spousta bodymod (název pro ty, jež se zabývají implantáty) mají však lékařské zkušenosti. „Svou lékařskou průpravou jsem prošel při mé práci v lékařském dizajnu", říká Haworth.  Haworth pracoval v rodinném podniku, kde navrhoval pomůcky pro kosmetickou chirurgii. Mezinárodní umělec Emilio  Gonzales, který se zabývá modifikací těla podstoupil dva roky lékařského školení.

 Avšak mnozí lékaři, jako například plastový chirurg Dr. Phil Haeck, nahlíží na toto školení s neklidem. " Co je kvalifikuje k zavádění implantátů" ptá se. Když se implantace nepodaří, mohou se objevit komplikace, což vyžaduje odbornou léčbu, případně chirurgický zákrok, v krajních případech může dojít k zohyzdění. Jestliže dojde k zánětlivé reakci, může tkáň v okolí implantátu odumřít. „Toto se může stát zejména v nesterilním prostředí“, říká Haeck.

Haworth a další umělci uznávají tyto pochybnosti. Podle něho existuje mnoho jedinců, kteří používají nesterilní a nevhodné nože pro provedení řezu. V takových případech je velká možnost porušení nervů a lymfatického systému, zvláště v rukou nezkušených lidí bez znalosti anatomie.

Problém je však také v tom, že  ti nejkvalifikovanější - plastoví chirurgové - nechtějí implantáty provádět. Mnozí to odmítají z etických důvodů. Pokládají to za odlišnou formu skarifikace a  jako takové za porušení Hypokritovy přísahy.

 

Dr. Haeck uvažoval o tom vsadit implantáty jednomu zájemci, ale z lékařského hlediska to podle něj odporuje lékařské etice. Modifikace těla odpovídající společenskému hledisku je považována za etickou, ale modifikace odporující těmto hlediskům je v medicíně považována za neetickou a v mnohých asociacích lékařů trestána.

Na to ovšem reagují Harwoth a Vidra: Americká lékařská asociace říká, že nelze provádět takové modifikace těla, které společnost nepokládá za normální či přijatelné. Ale jaké změny považuje společnost za přijatelné?

Dokonce i Dr.Haeck připouští, že lidé mají právo modifikovat vlastní těla. Nevidí v tom žádnou odlišnost např. od 60 tých let, kdy se nosili dlouhé vlasy a výrazně barevné oblečení. „I když toto bylo možné kdykoli změnit. Vlasy se ostříhají, změní se  šatník“, dodává.

Komunita lidí okolo modifikace pokračuje na inovacích. Haworth pracuje v těchto dnech se silikonem, vytváří implantáty , které doslova žhnou pod kůží. Doufá, že je bude mít brzo k dispozici. A Shannon Larratt říká, že dalším krokem je udělat aktivní implantáty. Haworth souhlasí, implantáty s integrovanými elektronickými jednotkami jsou budoucností v tomto umění. 

 

 

Jak říká sám Haworth: „Já se nepokouším být odlišný, pokouším se být sám sebou.“

 

Text: Radeq Foto: archiv Steva Hawortha