SEX MACHINES MUSEUM

 

Mechanical Erotic Appliances

 

Půjdete-li si někdy prohlédnou pražský orloj, případně jiné památky v centru Prahy, nesmíte opomenou návštěvu Sex Machines Museum v Melantrichově ulici na Praze 1.

 Vejdete-li do prostor muzea rozléhajícího se na několika stech metrech historické budovy ze 17. století ve středu Prahy, ocitnete se přímo tváří v tvář pochopení skutečnosti, kterážto vedla a ve své podstatě stále vede člověka k vymýšlení a sestavování sexuálních zařízení sloužících ke zvětšení sexuální rozkoše.

Tato sbírka předmětů, doplňků a všelijakých zařízení, pocházejících z celého světa, byla započata před mnoha lety a je plodem důkladného pátrání jistého sběratele Oriana Bizzocchima a původně byla určena pro účely  Muzea kuriozit v Republice San Marino.

Sesbíraný materiál si klade za cíl projít s návštěvníkem ironickou a inteligentní cestu, která mu umožní potulovat se mezi kuriozitami, historií a zvráceností, co se týká lidské sexuální stimulace. Proto se můžete setkat se zastaralými antimasturbačními prostředky, s korzety s odrazujícími pánevními stahovačkami nebo se středověkým strojem z ženské věznice pro ukojení sexuální touhy tehdejších vězenkyň.

Vystavované předměty však nepocházejí pouze ze starého kontinentu, nýbrž také například z Afriky či Asie. Můžete si třeba prohlédnou ozdobu intimních míst mužské populace hojně používaných u afrických kmenů. Nebo figurky dvojic v různých sexuálních polohách známých z Kámasútry.

Z dnešního hlediska se zdá být úsměvné, pohlédneme-li na noční košile, které mají v oblasti intimních míst otvory. V době inkvizice a silné křesťanské víry byl považován přímý kontakt těl při milování za hříšný a odpudivý.

Stejně tak působí úsměvně sbírka pásů cudnosti, které připomínají část zbroje středověkých rytířů. Případně antimasturbační přístroj, jehož jedna část bývala uchycována na přirození dospívajícího mladíka a jiná část sloužila jako výstražné zařízení v případě ztopoření. Ale ve své době jistě nebylo nuceným nosičům těchto zařízených do smíchu.

Pro běžného návštěvníka může údivně působit ukázka intimních piercingů, kde se nacházejí i takové, nad kterými i znalý oboru tak trochu kroutí hlavou. Ale fantazii se meze nekladou. To se koneckonců můžete přesvědčit při sledování obrazovky, kde běží doprovodné foto záznamy z oblasti jak intimních piercingů a tetování, tak i méně známých sexuálních oblastí jako je například sploshing.

K této výstavě nesmí samozřejmě chybět ani lesk kůže a oceli. Samozřejmě, mluvím o fetišismu. Této oblasti je vyhrazeno celé třetí patro této expozice. Kožené obleky, masky, zařízení pro SM praktiky, to vše a mnohem více skrývá nejvýše umístěná část Sex Machines Muzea.

 Klíč k pochopení Sex Machines Musea je ale taktéž o zábavě, touze, údivu, či snad nepochopení až odsouzení. Každý si jistě položí mnoho otázek, mnohdy však těžko nalézá odpověď. Ano, i tak může působit pohled na sadomasochistická zařízení, umělé údy, případně na celou řadu patentovaných, nikdy nesestavených přístrojů a předmětů.

To vše nás vede k zamyšlení nad tím, jak se již od antických dob člověk potýkal ve vymýšlení a sestavování sexuálních zařízení sloužících ke zvětšení sexuální rozkoše s kreativitou a fantazií.

 

Text a foto: Radek Fiksa

 

Muzeum sídlí na adrese: Melantrichova 18, Praha 1

Další informace na www.sexmachinesmuseum.com