Nejčastější otázky okolo tetování

 

Odkdy se smím nechat tetovat?

 

Tetování je přísně vzato jednou z forem poraňování těla, které je samozřejmě beztrestné, pokud existuje souhlas zákazníka a pokud je tento plnoletý, tzn. dovršil 18 let. Někteří tetovači tetují už i mladistvé od 16 let, jestliže mají souhlas rodičů; přitom se ale po  právnické stránce pohybují na tenkém ledě. Například pokud jeden z rodičů souhlasí, ten druhý však tetování odmítá, anebo v případě, že bylo vyjádření rodičovského souhlasu zfalšováno. Každopádně má však smysl počkat s tetováním až do plnoletosti, protože mladiství mají sklon k rychlým změnám stylu a vkusu a takové definitivní rozhodnutí, jako je to týkající se tetování, předpokládá určitou míru duševní zralosti.

 

 

Kolik tetování stojí?

 

To je častá otázka, na kterou však nelze odpovědět; právě tak bychom se mohli zeptat, kolik stojí červené auto. Cena závisí na velikosti tetování, na individuální hodinové sazbě tetovače, na době potřebné k provedení tetování atd. Tetovač může stanovit cenu poněkud přesněji teprve tehdy, když ví, který motiv a na které místo na těle má být vytetován, jak má být detailní a zda má být barevný, nebo černobílý.

 

 

Existují tetování, která za pár let zase zmizí?

 

Takzvaná „biotetování“ nebo „časová tetování“ jsou často nabízena v kosmetických studiích. Údajně mají tato „přechodná tetování“ za několik let zase úplně vyblednout. Tvrzení takových „bio-tetovačů“, že tato tetování prý přirozeným procesem obnovy kůže postupně zmizí, je ale kožními lékaři vehementně popíráno. Z medicínského hlediska je považováno za nemožné, aby obrázek na kůži takovým způsobem zmizel. Expertům z TattooStyle a Tätowiermagazinu rovněž dodnes není znám ani jediný případ, kdy by tzv. „biotetování“ nebo „časové tetování“ skutečně beze zbytku zmizelo! Myšlenka o obrázku na kůži na omezenou dobu je tedy jen krásný sen – nebo rafinovaný obchodnický nápad…

 

 

 Je možné se tetování zase zbavit?

 

Malá až středně velká tetování je možné opět odstranit pomocí laseru. Na dobré klinice nezanechá takový zákrok žádné jizvy. Kombinací rubínového laseru a Nd-Yag-laseru se dají odstranit jak jednobarevná amatérská tetování, tak i barevná profesionální tetování. Avšak laser není žádný zázračný prostředek, pomocí něhož se člověk může podle chuti a nálady zbavovat nežádoucích módních tetování. Zákrok je drahý, bolestivý a může být - to podle charakteru  tetování - i velmi zdlouhavý. Je také možno staré, tmavé tetování laserem zesvětlit, aby dotyčné místo na kůži mohlo být znovu potetováno. Adresy laserových klinik obdržíte u kožního lékaře.

 

Jsou možné alergické reakce na tetovací barvy?

 

Protože lidské tělo teoreticky může reagovat alergicky na téměř neomezené množství věcí jako travní pyl, arašídy, nikl, latex a mnoho dalších, nejsou samozřejmě vyloučeny ani alergické reakce na tetovací barvy. V praxi jsou takové reakce ale mimořádně vzácné. Alergie byly ve výjimečných případech zpozorovány u těch tetovacích barev, které obsahují červenou a žlutou. Dnes jsou však kvalitní tetovací barvy testovány na možné alergenní látky, přičemž tím i přes minimální zbývající riziko nemůže být nežádoucí reakce těla nikdy úplně vyloučena.

 

 

 Existuje bezbolestné tetování?

 

Proces tetování je v zásadě více či méně bolestivý, přičemž každý člověk má jinou snášenlivost bolesti. Co jeden pociťuje jako mírně nepříjemné, to je pro druhého už nesnesitelně bolestivé. Stupeň vnímání bolesti závisí také na technice tetovače, na druhu jehel, na tetované části těla i na tělesné konstituci. Proto pro mimořádně citlivé osoby existuje možnost před tetováním kůži dočasně umrtvit lokálním anesthetikem „Emla“ (k dostání bez receptu v lékárnách). Trvání účinku tohoto krému je individuálně velmi rozdílné; u některých působí až dvě hodiny, u jiných právě tak dvacet minut. Kůže je po dobu trvání účinku téměř necitlivá k bolesti. V některých případech však bylo vypozorováno, že kůže ošetřená krémem „Emla“ hůře přijímá tetovací barvu, což může vést ke snížení kvality tetování. Kromě toho je třeba vzít na vědomí, že „Emla“ je lék a že může mít vedlejší účinky.

 

 

Je možné nakazit se při tetování nemocemi?

 

Jestliže nejsou dodržovány zásady hygieny, pak je možné při tetování přenést zárodky nemocí jako například žloutenky nebo HIV, původce oslabení imunity AIDS, z jednoho zákazníka na toho následujícího. Proto by se měl člověk před tetováním ubezpečit, že tetovač disponuje sterilizátorem, pracuje v latexových rukavicích a dbá na to, aby rozprašovače, knoflíky transformátoru apod. – všechny předměty, které během tetování uchopí do ruky ( může k nim patřit i telefon) – byly polepeny folií. Právě tak důležité je, že při doplňování barvy do nádobky se nesmí špička láhve s barvou dotknout obsahu nádobky! Pokud jsou všechny hygienické zásady dodržovány, je přenos nemocí, právě tak jako u zubního lékaře nebo v nemocnici, vyloučen.

 

 

Na co si musím po tetování dávat pozor?

 

Každý tetovač má svůj vlastní „recept“ na doléčení po tetování. V zásadě je ale nejdůležitější zajistit, aby strup na ráně, který se tvoří několik dní po tetování, mohl odpadnout sám od sebe. Nesmí se v žádném případě odškrábnout a nesmí také navlhnout při sprchování, saunování nebo silném pocení při sportu. Poškozením strupu se může ztratit barva a v tetování vzniknou mezery, které musí být znovu potetovány. Jestliže chceš použít mast na rány, promluv si nejprve se svým tetovačem, neboť ne každá mast se k péči o tetování hodí! I když je tetování už zahojené, doporučuje se  v létě je stále mazat opalovacím krémem. Tak se zabrání jeho vyblednutí a tetování si zachová svou barevnost a ostrost.

 

Musí se tetování někdy obnovovat?

 

Profesionálně provedené tetování nemusí být za normálních okolností obnovováno, pokud během procesu hojení nebylo poškozeno. Tetovacím studiím, ve kterých člověk k vlastnímu termínu tetování dostane automaticky hned ještě jeden termín k opravnému tetování, je třeba se obloukem vyhnout, neboť dobrý tetovač zanese obrázek pod kůži tak, že žádné opravy nejsou nutné. U velmi starých tetování může mít obnovení smysl, pokud barvy už silně vybledly.

 

 

 

  Protáhne se tetování, když mi kulturistikou zesílí paže?

 

Tetování na horní části paže by se přirozeně protáhlo, kdyby se objem paže intenzivním tréninkem nebo také silným přibytím na váze při tučné stravě extrémně zvětšil, např. v rozmezí z původních 30 cm na 45 cm. Takového zvětšení svalové hmoty je ale možné dosáhnout jen nejintenzivnějším tréninkem; výsledky, kterých může dosáhnout „normálně“ trénující člověk při rekreačním sportu, se nebudou projevovat tak dramaticky, že by se tím tetování viditelně protáhlo. Záleží také na vytetovaném motivu; u hodně grafického vzoru, jako např. u nějakého markézského kmenového vzoru, bude zvětšení nebo zmenšení objemu paže vidět zřetelněji než příkladně u obloukovitého dračího motivu.

 

 

   Dá se tetovat zjizvené místo?

 

Je zcela možné tetovat zjizvená místa, aby se odvedla pozornost od ošklivých jizev anebo aby se trochu zakryly. Ovšem zjizvená tkáň se chová jinak než normální kůže, a to v závislosti na tom, zda je spíš měkká, nebo tvrdá,  zda je opuchlá, nebo rovná. Měl by sis ale v každém případě hledat tetovače, který s tetováním jizev už nasbíral nějaké zkušenosti.

 

Radek Fiksa